Allianz

Türkiye Cumhuriyeti ile yaşıt “Şark Sigorta”dan 2008′de Allianz’a

Italya’nin önde gelen sigorta şirketlerinden Riunione Adriatica di Sicurta tarafından 1923′te kurulan ve Türkiye Cumhuriyeti ile yaşıt olan Koç Allianz, Şark Sigorta adıyla yangın ve nakliyat sigortacılığıyla yola çıktı.

1950′li yıllarda zorunlu trafik sigortası, kaza ve hayat, 60′lı yıllarda makine montaj branşlarını ürün yelpazesine dahil eden Şark Sigorta, 1974′te Koç Topluluğu’nun bünyesine girdi.

Şirket için bir dönüm noktası olan bu birleşme sonrasında Şark Sigorta adı, 1980′li yıllarda dışa açılan Türkiye’de “hızlanan altyapı yatırımlarının güvencesi” olarak anılır oldu. Baraj, otel, santral gibi büyük yatırımların sigortalanmasında tek isim oldu ve Türkiye’yi ilk paket sigortaları olan “Tüm Ev”, “Özel Emeklilik Sigortası”, “Tüm İşyeri Paket Poliçe” uygulamalarıyla tanıştırdı.

Bu hızlı büyüme, şirketin uluslararası pazarda da dikkat çekmesine yol açtı. 1988′de dünyanın en büyük sigorta devi Allianz ve Japonya’nın en büyük sigorta şirketi Tokio Marine şirkete ortak oldu. Allianz’in dünya pazarındaki konumu, bilgi ve birikimini de bünyesine katan Şark Sigorta, Türkiye dışında iş yapan yatırımcı ve girişimcilere de uygun çözümler üretmeye ve sigorta hizmeti sunmaya başladı.

Hayat ve hastalık sigortası faaliyetlerini Şark Hayat Sigorta A.Ş. adı altında yürüten şirket, 1991′de Türkiye’de ilk “Limitsiz Sağlık Sigortası”nı, çocuğa yönelik ilk ürünü “Büyüyen Çocuk Sigortası”nı,ilk “Birleşik Hayat Sigortası”nı ve Türkiye’nin ilk “Özel Bakımlı Yaşam Sigortası”nı Avrupa standartlarında müşterilerine sunmaya başladı.

İki şirket, 1998 yılında Koç Allianz Sigorta A.Ş. ve Koç Allianz Hayat Sigorta A.Ş. olarak isim değişikliğine gitti. 2001 yılı itibariyla ise “tek elden yönetim ” felsefesiyle hizmet vermeye başladı

Bireysel emeklilik sisteminin Türkiye’de uygulamaya konmasının ardından Koç Allianz Hayat Sigorta A.Ş., Koç Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş. olarak 2003 tarihinden itibaren ilk 5 şirketle birlikte bireysel emeklilik satışına başladı.

2008′in Nisan ayında, Koç Allianz Sigorta A.Ş ve Koç Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş. olarak, ortaklık yapımızda gerçekleşen değişiklikle birlikte Allianz ailesinin üyeleri haline geldik. 7 Ekim 2008 tarihi itibarıyla şirketlerimiz, Allianz Sigorta A.Ş. ve Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş. ismi ile faaliyet göstermeye başlamıştır.

Uluslararası büyük bir sigorta grubunun parçası olarak Allianz’ın küresel birikimi, deneyimi ve uluslararası düzeyde seçkin sigorta uzmanlığı ile pazardaki rekabet gücümüzü artırarak siz değerli müşterilerimize kaliteli ürün ve hizmetler sunmaya devam edeceğiz.

Vizyon ve hedefler

Gücünü, bir yandan Türkiye’nin en köklü kuruluşlarından olan Koç Topluluğu’ndan, diğer yandan dünyanın finans devlerinden biri olan Allianz’dan alan şirketimiz, sigortacılığın bütün alanlarında faaliyet göstermeye devam ediyor.

Dünya sigorta sektörünün gelişimine paralel uygulamalarla bütünleşen Allianz, karlı ve müşteri odaklı yönetim anlayışıyla sürekli iyileşmeyi ve “zamanında ödeme”yle sağlanan güvenilirliği ön planda tutuyor. Ayrıca krize dayanıklı sağlam mali yapısı, çağdaş yaşamın gerektirdiği hizmet çeşitliliği ve sürekli değisen dünyaya uyum sağlayan uzun soluklu bakış açısıyla tanınıyor.

Arkasına aldığı kurumların güçleri ve Türkiye’deki 80 yılı aşkın sigortacılık deneyimini birleştirmiş, sektörde sağlam adımlarla yol almakta olan bir kurum olarak dikkat çekiyor.

Capital Dergisi’nin her yıl yüzlerce şirketin üst düzey yöneticileri arasında yaptığı anket sonucunda, 2005′te, beşinci kez sigorta sektörünün En Beğenilen Şirketi seçildi.

2005 yılında toplam 458 milyon euro ciro, %9 pazar payı ve 40 milyon euro vergi öncesi karı ile yangın, nakliyat, mühendislik gibi endüstriyel risklerin sigortalarında öncülüğünü sürdürürken sağlık sigortlarında da piyasa liderliğini koruyor.

Allianz`ın, 2005 yılı sonu itibariyle hayat – sigortalı portföy büyüklügü 255,5 milyon euro`ya, Bireysel Emeklilik Sistemi içindeki katılımcılarının yarattığı fonların büyüklüğü ise 48.8 milyon euro`ya ulastı.

Allianz pazarlama ve satış kanalları arasında 1100 acente ve banka şubeleri, 8 bölge müdürlüğü ve 14 direkt satış ofisinde 600 müşteri temsilcisi ve Kıbrıs şube müdürlüğü bulunuyor.

Dünya sektörü kriterleri paralelinde Uluslararası Muhasebe Standartları (IAS) ve Aktivite Bazlı Maliyetlendirme (ABC) projelerini tamamlayarak uygulamaya baslayan Allianz, sektöründeki en yüksek teknik ve vergi öncesi kâr artışını sağlamayı başarıyor.

Pazar payını büyütmenin yanısıra her yıl müşteri memnuniyetini bir önceki yıla oranla artırmayı hedefleyen Allianz’ın 2005 yılında yaptırdığı müşteri memnuniyeti araştırması, sigortacılık sektöründe müşteri memnuniyeti en yüksek şirketin yine Koç Allianz olduğunu ortaya koydu.

Koç Holding tarafından her yıl bağımsız bir araştırma şirketine yaptırılan ve gruba bağlı tüm şirketlerin müşteri ve bayi memnuniyetlerini ölçen bir diğer çalışmada ise Allianz bayiilerinin %95′inin acenteliklerinden çok memnun ve Allianz’a bağlı oldukları belirlendi.

Allianz, değisen dünyaya ayak uydurmak, müşteri memnuniyetini ve şirket başarısını en üst düzeye çıkarmak için sürekli gelişmeye devam ediyor. Bu hedefler doğrultusunda yaptığı her yenilikte, sürekli büyüme, müşteri ile yakınlaşma, rekabetçi olma, marka gücünü artırma ve teknolojiye hakim olma temaları üzerinde duruyor.

Allianz’ı öne çıkaran bir başka özelliği, müşterilerinin tüm ihtiyaçlarını kapsama prensibi dahilinde yeni ürünler sunmayı amaçlaması.

Gelişen ihtiyaçlarba uygun yeni sigorta paketlerinin yanı sıra, Allianz, yenilikçi hizmet anlayışında da farklılık yaratacak uygulamalar yapıyor. Online real time yeni bilgi sistemleri, tüm acentelerin eş zamanlı bağlanarak bilgi akışının sağlanması ve müşterilerine kusursuz hizmet anlayışıni yansıtmasını sağlıyor.

Istanbul, Ankara, Izmir ve Antalya’da kurulan Hızlı Hasar Hizmet Noktaları (3H), ufak çaplı kazalar sonrasında dokümantasyon, tespit, onarım ve geri ödeme işlemlerini tek elden ve hızlı bir biçimde yapıldığı merkezler olarak hizmet veriyor.

Allianz sosyal sorumluluğunun bilincinde

Oditoryumunda düzenlediği sanat etkinlikleriyle Türkiye’nin ve dünyanın önemli sanatçılarını müşterileriyle buluşturan Allianz, onüç yıldır fotoğraf yarışması düzenleyerek ve Fotoğrafevi`nin kurumsal sponsoru olarak fotoğraf sanatına destek veriyor.

“Gelibolu” filmi gibi ulusal ve uluslar arası projelere katılan Allianz, her türlü sanatsal etkinliğin yanısıra spor alanında da etkin sponsorluk faaliyetlerini sürdürüyor.

2004′te Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı kazanan ve Avrupa dördüncüsü olan Fenerbahçe Bayan Basketbol takımının sponsoru olan Allianz aynı zamanda açtığı basketbol okullarında, müşterilerinin 6-16 yaş arası çocuklarına basketbol eğitimi veriyor ve Minikler Basketbol Ligi düzenliyor.

Ülkemizde gelişmekte olan yatçılık konusuna da eğilen Koç Allianz, “Uluslararası Marmaris ve Bodrum Yat Yarışları” nın sponsorluğunu da üstleniyor.